Tomáš Kučera
kucera.t98@gmail.com
Momentálně pracuji na diplomové práci nesoucí název "Mez-Threshold". Zabývám se tématy přehlcenosti, dezorientace a ztracenosti.
V mé bakalářské práci jsem pracoval s motivem domu jako se symbolem nějakého vnitřního světa – interiér vnitřek, exteriér venek a zdivo jako předěl nebo hranice. Podobný druh přemýšlení si u budov a domů stále zachovávám – co představuje opuštěný obytný panelový dům, ze kterého rostou stromy? Čemu by odpovídal obytný monument, penzion, nebo lázně? Pokud je exteriér určitou paralelou věcí a vjemů zažívaných z venku, co znamená zobrazená obydlená propast, rudá obloha, nebo jeskyně jako jakýsi druh interiéru samotného exteriéru?
Málokdy dojdu ke konkrétní odpovědi a jsem za to rád, mnohem zábavnější mi přijde to právě nevědět a jen tak tušit. Zároveň při namalování onoho motivu se ta představa posouvá, mírně se vyjasní, ale k jednoznačnému závěru a vyluštění nedojde, smysl to ale nějaký dává, a to mi přijde fascinující.
Je to jakýsi jednoduchý metaforický nebo symbolický rámec, ve kterém každá věc automaticky dostává nějaký význam, který se vyjasňuje při jeho zpracování.
Nejzajímavější je pro mne samotný proces práce začínající dekalkem - druhem otisku, jenž využíval např. Max Ernst nebo Remedios Varo. Následuje nespočet seancí, kdy jako popelka přebírám asociace a hledám nejvhodnější možné rozpracování původní chaotické abstraktní změti, až do momentu, kdy stojím před krajinou - tu pak rozpracovávám dál podobným způsobem.
Práce bez plánu, odevzdanost procesu. Nevědět kam to povede, ale trochu se snažit to směřovat k nejlepšímu možnému. Toť vše.
Otevřenost, smysl pro humor, trpělivost
Otevřenost, smysl pro humor, trpělivost
na věky
tohle bude poprvé
teplá vana, zelený čaj
Karl Marx, mistr Theodorik
Při vyplňování známek z maturitního vysvědčení do přihlášky na FaVU jsem si omylem jednu známku o stupeň zhoršil - kvůli tomu jsem pak musel s FaVU rok počkat. Zároveň ten rok byl plný důležitých zkušeností a za ročník, ve kterém jsem nakonec skončil, nemohu být radši. Takže takový fail nefail.
Ano
Ne